Dzień Języka Ojczystego

Janusz Korczak powiedział :”Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową, tych którzy ją budowali”. Dlatego też nasza szkoła nie mogła pozostać obojętna na tak ważne święto jakim jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie pod kierunkiem polonistki Marty Krawczyk uczestniczyli w szeregu działań mających promować piękno naszego języka. Były rebusy, łamigłówki, krzyżówki, kalambury z polskimi przysłowiami, test “Językowy milioner”, a także wzbudzający najwięcej śmiechu konkurs na łamańce językowe do którego włączyli się wszyscy uczniowie. Mistrzami języka ojczystego okazali się uczniowie klasy V. Im to również należą się gratulacje, bo podjęli się niełatwego wyzwania “oswojenie” ojczystego języka.

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień wyjątkowy i ważny, ponieważ upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 roku, które rozegrały się w Bangladeszu, gdzie podczas protestów w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. Odwaga i miłość młodych ludzi do języka stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty. Pamiętajmy, że w naszej historii Polacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Cena była wielka, ale dzięki temu poświęceniu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą mówić własnym językiem.