„Podróż do przeszłości”

“Podróż do przeszłości”- takie hasło przewodnie obrali uczniowie klasy III, którzy 15 czerwca 2016 roku wyruszyli wraz z rodzicami i wychowawcą na wycieczkę do Biskupina. Wyruszyliśmy bardzo wcześnie rano, aby móc zwiedzić po drodze pierwszą stolicę Polski –Gniezno-a w szczególności Katedrę Gnieźnieńską. Na Wzgórzu Lecha przystanęliśmy na placu, gdzie według znanej legendy prawdopodobnie znajdowało się gniazdo orła, a teraz stoi tam pomnik Bolesława Chrobrego.

Z Gniezna pojechaliśmy do Biskupina, gdzie czekał na nas pan przewodnik. Aby móc zwiedzić osadę w Biskupinie, musieliśmy odbyć lekcję strzelania z łuku. Nie tylko dzieci, ale również opiekunowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu. Następnie, kierowaliśmy się do osady biskupińskiej, gdzie zwiedziliśmy prasłowiański gród i mogliśmy przekonać się, jak żyli nasi przodkowie oraz obejrzeć ciekawe wystawy archeologiczne regionu historyczno – etnograficznego zwanego Pałukami. Po krótkiej przechadzce znaleźliśmy się pod bramą, która jest dokładnym duplikatem bramy osady odnalezionej podczas wykopalisk. Samo grodzisko również jest rekonstrukcją tego z dawnych czasów. Znajdują się tam rzędy drewnianych domów pokrytych jednym dachem. Na miejscu pan przewodnik oprowadził nas po domostwach naszych przodków i zapoznał z historią osady. Jako uczestnicy wycieczki dowiedzieliśmy się też, jak żyli i czym się zajmowali ludzie zamieszkujący kiedyś to miejsce, jak rozwijało się tam życie. Po drodze mieliśmy okazję podziwiać ludzi, którzy z chęcią prezentowali nam czynności związane z codziennością. Zwiedziliśmy również miejsce, gdzie kręcono sceny do filmu Stara Baśń. Po zjedzeniu obiadu i zabawach na pobliskim placu, pojechaliśmy kolejką wąskotorową do pobliskiej wsi, skąd udaliśmy się w dalsza drogę do Rogowa-do Parku Dinozaurów. Stamtąd wróciliśmy do Jędrzychowic. To była niezwykła podróż do przeszłości. Dziękuję dzieciom i opiekunom za wzorową postawę podczas trwania wycieczki.

Ewa Szpatowicz