Spotkanie z Policją i Strażakami

 

Przed feriami w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policją i Strażakami dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii. Goście przedstawili bardzo długą listę niebezpiecznych sytuacji, jakie wydarzyć się mogą podczas beztroskiego spędzania czasu przerwy feryjnej.

Policjanci i Strażacy przypomnieli uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zarówno tych obowiązujących podczas pobytu na zimowisku, jak i spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania. W tym roku ferie zimowe zbiegną się Międzynarodowymi Dniami Bezpiecznego Internetu. W związku z tym szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w sieci oraz jak postępować, by ich uniknąć. Policjanci przypomnieli też o bezpiecznym zachowaniu się na drodze, a przede wszystkim prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

Zasady bezpieczeństwa

podczas pobytu na zimowisku

oraz podczas zimowych zabaw:

 

– Gdy wybierasz się na zimowisko nie zabieraj ze sobą wartościowych przedmiotów, nie chwal się nimi, gdy masz je ze sobą,

 – Pieniądze, dokumenty trzymaj w bezpiecznym miejscu, podczas wyjść i zabaw miej je najlepiej zawieszone na szyi.

 – Nie zapomnij o znajomości danych kontaktowych do rodziców, czy miejsca, w którym przebywasz na zimowisku – zapisz numery telefonów.

– Pamiętaj o zasadach zachowania wobec osób obcych.

 – Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.

– Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.

– Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.

– Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

– Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

– Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem.

Pamiętaj. Przed wyjazdem autokarem na wypoczynek, można poprosić o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów drogówki. Funkcjonariusze sprawdzą wtedy stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Skip to content