Międzynarodowy Dzień Bajki w naszej szkole

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, wróżki, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, piratów i Spidermanów. Nad „bezpieczeństwem czuwał” szeryf z klasy zerowej, nieoczekiwanie pojawił się też pluszowy niedźwiadek .

Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy  „bajkowy konkurs”, w którym udział wzięli uczniowie klas I-III. Głównym celem konkursu było propagowanie utworów literatury dziecięcej oraz zachęcanie do uważnego czytania ze zrozumieniem. Konkurs miał formę turnieju i składał się z kilku etapów. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki, a także układały bajkowe puzzle. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Międzynarodowy Dzien Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

I miejsce w konkursie zajęła klasa III, którą reprezentowała Agata Borowska i Tobiasz Skrzypczak.